Πρόγραμμα

Παρακάτω μπορείτε να δείτε το διαγωνιστικό και καλλιτεχνικό πρόγραμμα του 1ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ιστορικού ντοκιμαντέρ «Πέρα από τα Σύνορα» Καστελλορίζου.

Κατεβάστε το πρόγραμμα σε μορφή pdf απο εδώ.

28 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ

11:00 Εικαστικά Δρώμενα: «Από την Ίμβρο στο Καστελλόριζο: ένα οδοιπορικό» με υδατογραφίες του εικαστικού Πάυλου Χαμπίδη, «Μεγίστη: Το Φως, ο Λόγος και η Πέτρα» του γλύπτη Αλέξανδρου Ζυγούρη

19:30 Καλοσώρισμα

20:00 ΕΙΔΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ «Είμαι Ενενήντα, αλλά…», Μαστρο-Μιχάλης Χατζηνικολάου, ένας από τους τελευταίους καραβομαραγκούς, ΓιώργοςΤζεδάκης – Γρηγόρης Τσιόγκας, 10’

20:30 ΙΔ.ΙΣ.ΜΕ ΕΙΔΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ «Στην Άκρη του Αιγαίου Καστελλόριζο», Ειρήνη Σαρίογλου – Άγγελος Κοβότσος, 52’

21:30 «Ο Πιο Μακρύς Δρόμος», Μαριάννα Οικονόμου, Ελλάδα, 74’

22:44 Q/A

22:55 ΤΕΛΟΣ


29 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ

11:00 Εικαστικά Δρώμενα: «Από την Ίμβρο στο Καστελλόριζο: ένα οδοιπορικό» με υδατογραφίες του εικαστικού Πάυλου Χαμπίδη, «Μεγίστη: Το Φως, ο Λόγος και η Πέτρα» του γλύπτη Αλέξανδρου Ζυγούρη

12:00 «Ανακαλύπτω Ξανά»: Κινηματογραφικά εργαστήρια από τον Άγγελο Κοβότσο

19:30 «Πολιτισμός και Τουρισμός στο Καστελλόριζο»: Συζήτηση στρογγυλής τραπέζης

20:45 It was all just a good dream – The Frenchman from Vukowar, Branko Istvancic, Κροατία, 80’

21:55 Q/A

22:05 «Κατινούλα», Μύρνα Τσάπα, Ελλάδα, 47’

22:50 Q/A

23:00 «memORIA», Γιώργος Ιατρού, Ελλάδα, 72’

00:10 Q/A

00:20 ΤΕΛΟΣ


30 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ

11:00 Εικαστικά Δρώμενα: «Από την Ίμβρο στο Καστελλόριζο: ένα οδοιπορικό» με υδατογραφίες του εικαστικού Πάυλου Χαμπίδη, «Μεγίστη: Το Φως, ο Λόγος και η Πέτρα» του γλύπτη Αλέξανδρου Ζυγούρη

19:30 «Τούμπαλιν»: Παρουσίαση Βιβλίου Argo Navis, Στέλιος Ευσταθόπουλος, Ελλάδα/Γερμανία, 100’

22:00 Q/A

22:10 ΙΔ.ΙΣ.ΜΕ ΕΙΔΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ «Η Σιωπηλή Σχολή», Ειρήνη Σαρίογλου – Μαρίνα Λεοντάρη, 50’

23:10 Q/A

23:20 «Αγαπητέ Πρόγονε», Μενέλαος Καραμαγγιώλης, Ελλάδα, 58’

00:10 Q/A

00:30 ΤΕΛΟΣ


31 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ

11:00 Εικαστικά Δρώμενα: «Από την Ίμβρο στο Καστελλόριζο: ένα οδοιπορικό» με υδατογραφίες του εικαστικού Πάυλου Χαμπίδη, «Μεγίστη: Το Φως, ο Λόγος και η Πέτρα» του γλύπτη Αλέξανδρου Ζυγούρη

12:00 «Ανακαλύπτω Ξανά»: Κινηματογραφικά εργαστήρια από τον Άγγελο Κοβότσο

20:00 «Μύθοι και Θρύλοι Καστελλορίζου»: Αφήγηση

20:30 «Ο Θεός Δε Μοιράζει Καραμέλες», Βαγγέλης Καλαμπάκας, Ελλάδα, 73’

21:45 Q/A

21:55 ΙΔ.ΙΣ.ΜΕ ΕΙΔΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ «Ίμβρος-Τένεδος: Της Μνήμης και της Λήθης» (Ίμβρος), Ειρήνη Σαρίογλου – Πάνος Αγγελόπουλος, 50’

22:45 The Story Of The Friends, Mahmoud Yossry, Αίγυπτος, 25’

23:10 Q/A’

23:20 Café-Finovo, Λευτέρης Φυλακτός, Ελλάδα, 53’

00:10 Q/A

00:20 ΤΕΛΟΣ


1 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

11:00 Εικαστικά Δρώμενα: «Από την Ίμβρο στο Καστελλόριζο: ένα οδοιπορικό» με υδατογραφίες του εικαστικού Πάυλου Χαμπίδη, «Μεγίστη: Το Φως, ο Λόγος και η Πέτρα» του γλύπτη Αλέξανδρου Ζυγούρη

20:00 «Στην Άκρη του Αιγαίου, Καστελλόριζο, 1890-1948»: Παρουσίαση Βιβλίου

20:30 «Γεγονότα στη Φώκαια 1914», Ανιές Σκλάβου – Στέλιος Τατάκης, Ελλάδα, 50’

21:20 Q/A

21:30 «Όταν Γέρνουνε οι Ντάλιες», Τάσος Γιαπουντζής, Ελλάδα/Ηνωμένο Βασίλειο, 14’30’’

21:45 Q/A

21:55 «Φιλιά εις τα παιδιά», Βασίλης Λουλές, Ελλάδα, 115’

23:45 Q/A

23:55 ΕΙΔΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ Βalkans Βeyond Βorders: One Line, Δημήτρης Αργυρίου, 3’ 40’’ Refika, Özge Deniz Özker, 11’19’’

00:10 ΤΕΛΟΣ


2 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

11:00 Εικαστικά Δρώμενα: «Από την Ίμβρο στο Καστελλόριζο: ένα οδοιπορικό» με υδατογραφίες του εικαστικού Πάυλου Χαμπίδη, «Μεγίστη: Το Φως, ο Λόγος και η Πέτρα» του γλύπτη Αλέξανδρου Ζυγούρη

12:00 «Ανακαλύπτω Ξανά»: Κινηματογραφικά εργαστήρια από τον Άγγελο Κοβότσο

20:00 «Γρίφοι: Παρελθόν,Παρόν & Μέλλον,μια διασκεδαστική περιπέτεια»

20:30 Σιωπηλός Μάρτυρας, Δημήτρης Κουτσιαμπασάκος, Ελλάδα, 72’

21:45 Q/A

21:55 «Επόμενος Σταθμός: Ουτοπία», Απόστολος Καρακάσης, Ελλάδα, 91’

23:25 Q/A

23:35 Concrete Utopia, Anna Ilin-Josefine Bingemer, Γερμανία/Π.Γ.Δ.Μ, 19’33’’

23:55 Q/A

00:05 ΤΕΛΟΣ


3 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

11:00 Εικαστικά Δρώμενα: «Από την Ίμβρο στο Καστελλόριζο: ένα οδοιπορικό» με υδατογραφίες του εικαστικού Πάυλου Χαμπίδη, «Μεγίστη: Το Φως, ο Λόγος και η Πέτρα» του γλύπτη Αλέξανδρου Ζυγούρη

19:30 ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ

19:45 ΑΠΟΝΟΜΗ ΒΡΑΒΕΙΩΝ

20:30 ΕΙΔΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ «Ηλίας Πετρόπουλος – Ένας κόσμος υπόγειος», Καλλιόπη Λεγάκη, 1:00:28’’

22:00 Μουσική παράσταση με τον Μπάμπη Τσέρτο