Πρόγραμμα

Κυριακή, 26 Αυγούστου

05:30 -11:30 Διάνοιξη μονοπατιών –  Φυσιολατρική Κίνηση Βριλησσού

10:00 – 12:00 Μαθήματα κατάδυσης για παιδιά, Roberto Calich, εκπαιδευτής ελεύθερης κατάδυσης

 

Εικαστικά Δρώμενα

10:00-13:00 / 18:00-20:00

Έκθεση ζωγραφικής, Χρήστος Μποκόρος

Έκθεση γλυπτικής, Αλέξανδρος Ζυγούρης

 

20:00 Καλωσόρισμα

20:30 Ειδική Προβολή «Μικρό μου Καστελλόριζο», Νίκος Καρακώστας | Ελλάδα, 78’

21:50 Q/A

22:00 Ειδική Προβολή «Όσον ζης», Σύλλογος Ελλήνων Αρχαιολόγων | Ελλάδα, 24’

22:30 Q/A

22:45 Χορευτικό παιδιών Καστελλορίζου / Χορευτικό ενηλίκων Καστελλορίζου

23:00 Συναυλία, Γιώργος Πούλος και οι δεξιοτέχνες μουσικοί του

 

Δευτέρα, 27 Αυγούστου

05:30 -11:30 Διάνοιξη μονοπατιών –  Φυσιολατρική Κίνηση Βριλησσού

09:30 – 11:30 / 18:00 – 20:00

Μαθήματα κατάδυσης για παιδιά, Roberto Calich, εκπαιδευτής ελεύθερης κατάδυσης

12:00 – 14:00 Σεμινάριο κινηματογράφησης για παιδιά, Στάθης Γαλαζούλας, σκηνοθέτης – κινηματογραφιστής

 

Εικαστικά Δρώμενα

10:00-13:00 / 18:00-20:00

Έκθεση ζωγραφικής, Χρήστος Μποκόρος

Έκθεση γλυπτικής, Αλέξανδρος Ζυγούρης

 

19:45 Διάλεξη, Χρήστος Μποκόρος

20:15 Tρίο Εγχόρδων

20:30 «Ένα δέντρο θυμάται», Κώστας Φόλλας | Ελλάδα, 90’

22:00 Q/A

22:15 Τρίο Εγχόρδων

22:30 «Hermana», Enver Arcak | Τουρκία, 28’

23:00 Q/A

23:15 «Θεσσαλονίκη 1917: η φωτιά που γέννησε μια πόλη», Γρηγόρης Βαρδαρινός | Ελλάδα, 62’

24:15 Q/A

 

Τρίτη, 28 Αυγούστου

05:30 -11:30 Διάνοιξη μονοπατιών –  Φυσιολατρική Κίνηση Βριλησσού

09:30 – 11:30 / 18:00 – 20:00

Μαθήματα κατάδυσης για παιδιά, Roberto Calich, εκπαιδευτής ελεύθερης κατάδυσης

12:00 – 14:00 Σεμινάριο κινηματογράφησης για παιδιά, Στάθης Γαλαζούλας, σκηνοθέτης – κινηματογραφιστής

 

Εικαστικά Δρώμενα

10:00-13:00 / 18:00-20:00

Έκθεση ζωγραφικής, Χρήστος Μποκόρος

Έκθεση γλυπτικής, Αλέξανδρος Ζυγούρης

 

20:00 Ομιλία, Γιάννα Τριανταφύλλη, εκπρόσωπος ΕΡΤ

20:15 Τρίο Εγχόρδων

20:30 «The Legend of the Ugly King», Hüseyin Tabak | Γερμανία, Αυστρία, 122’

22:30 Τρίο Εγχόρδων

22:45 «Ψυχές των Συνόρων», Τάκης Μπαρδάκος | Ελλάδα, 50’

23:35 Q/A

23:50 «Belarus: An ordinary dictatorship», Manon Loizeau | Γαλλία, 57’

24:50 Q/A

 

Τετάρτη, 29 Αυγούστου

05:30 -11:30 Διάνοιξη μονοπατιών –  Φυσιολατρική Κίνηση Βριλησσού

09:30 – 11:30 / 18:00 – 20:00

Μαθήματα κατάδυσης για παιδιά, Roberto Calich, εκπαιδευτής ελεύθερης κατάδυσης

12:00 – 14:00 Σεμινάριο κινηματογράφησης για παιδιά, Στάθης Γαλαζούλας, σκηνοθέτης – κινηματογραφιστής

 

Εικαστικά Δρώμενα

10:00-13:00 / 18:00-20:00

Έκθεση ζωγραφικής, Χρήστος Μποκόρος

Έκθεση γλυπτικής, Αλέξανδρος Ζυγούρης

 

19:45 Διάλεξη, Prof. Jo Fox, Ινστιτούτο Ιστορικών Ερευνών, Πανεπιστήμιο Λονδίνου

20:15 Τρίο Εγχόρδων

20:30 «Living with Walls», Sherif Fathy Salem | Παλαιστίνη, 52’

21:20 Q/A

21:35 «Kalimera from Beirut», George Eid | Λίβανο, 35’

22:10 Q/A

22:25 Τρίο Εγχόρδων

22:40 «Λουλούδια που Μαράθηκαν Νωρίς,  Κακόπετρος 28 Αυγούσου 1944», Ματθαίος Φραντζεσκάκης &  Βίκη Αρβελάκη | Ελλάδα, 66’

23:45 Q/A

24:00 «Απαγορευμένη Επίσκεψη», Νίκος Θεοδοσίου | Ελλάδα, Ισπανία, 35’

24:35 Q/A

 

Πέμπτη, 30 Αυγούστου

05:30 -11:30 Διάνοιξη μονοπατιών –  Φυσιολατρική Κίνηση Βριλησσού

09:30 – 11:30 / 18:00 – 20:00

Μαθήματα κατάδυσης για παιδιά, Roberto Calich, εκπαιδευτής ελεύθερης κατάδυσης

12:00 – 14:00 Σεμινάριο κινηματογράφησης για παιδιά, Στάθης Γαλαζούλας, σκηνοθέτης – κινηματογραφιστής

 

Εικαστικά Δρώμενα

10:00-13:00 / 18:00-20:00

Έκθεση ζωγραφικής, Χρήστος Μποκόρος

Έκθεση γλυπτικής, Αλέξανδρος Ζυγούρης

 

19:45 Ομιλία, Διαμαντής Παπαδόπουλος, Φυσιολατρική κίνηση Βριλησσού

20:15 Τρίο Εγχόρδων

20:30 «Mother Derdo and the Walnut Tree», Serdar Onal | Τουρκία, Αρμενία, 68’

21:40 Q/A

21:55 «Κάποτε ήμασταν αντάμα», Ιωάννα Νεοφύτου | Ελλάδα, 15’

22:10 Q/A

22:25 Τρίο Εγχόρδων

22:40 «The Other Side of Everything», Mila Turajlic | Σερβία, Γαλλία, Κατάρ, 103’

24:20 Q/A

 

Παρασκευή, 31 Αυγούστου

10:00 – 14:00 Σεμινάριο κινηματογράφησης για παιδιά, Στάθης Γαλαζούλας, σκηνοθέτης – κινηματογραφιστής

 

Εικαστικά Δρώμενα

10:00-13:00 / 18:00-20:00

Έκθεση ζωγραφικής, Χρήστος Μποκόρος

Έκθεση γλυπτικής, Αλέξανδρος Ζυγούρης

 

20:00 «Σχεδόν Σαράντα»,Stand up comedy, Γιώργος Χατζηπαύλου

21:00 «Από την Αφρική με αγάπη – Ελληνοαιθιοπικά», Χριστίνα Βάζου | Ελλάδα, Αιθιοπία, 47’

21:50 Q/A

22:05 «Το Μπαλκόνι – Μνήμες Κατοχής», Χρύσανθος Κωνσταντινίδης | Ελλάδα, 100’

23:45 Q/A

 

Σάββατο, 1 Σεπτεμβρίου

10:00 – 14:00 Σεμινάριο κινηματογράφησης για παιδιά, Στάθης Γαλαζούλας, σκηνοθέτης – κινηματογραφιστής

 

Εικαστικά Δρώμενα

10:00-13:00 / 18:00-20:00

Έκθεση ζωγραφικής, Χρήστος Μποκόρος

Έκθεση γλυπτικής, Αλέξανδρος Ζυγούρης

 

20:00 Ομιλία, Roberto Calich, εκπαιδευτής ελεύθερης κατάδυσης

20:15 «Νέα Εποχή», Πέγκυ Ζούτη | Ελλάδα, 12’

20:30 Q/A

20:45 «Σόλων, ταξίμι στο χρόνο» Γιάννη Αδρίμη | Ελλάδα, 20’

21:05 Q/A

21:15 «Cambodian Textiles, Tatsuhito Utagawa | Ιαπωνία, 81’

22:35  Q/A

23:00 «Η Κυρά της Ρω», Θεατρική παράσταση, Φωτεινή Μπαξεβάνη, Κατερίνα Μπερδέκα (σκην.)

 

Κυριακή, 2 Σεπτεμβρίου

Εικαστικά Δρώμενα

10:00-13:00 / 18:00-20:00

Έκθεση ζωγραφικής, Χρήστος Μποκόρος

Έκθεση γλυπτικής, Αλέξανδρος Ζυγούρης

 

19:00 Τελετή Λήξης

19:30 Ειδική Προβολή «Από το σιτάρι στο ψωμί», 3ο Νηπιαγωγείο Αρχαγγέλου Ρόδου | Ελλάδα, 13’

19:45 Ομιλία, Στάθης Γαλαζούλας, σκηνοθέτης – κινηματογραφιστής

19:55 Ειδική προβολή «Το Φεστιβάλ Πέρα από τα Σύνορα μέσα από τα μάτια των παιδιών»

20:05 Απονομή παιδικών βραβείων

20:15 Ειδική Προβολή «Olives Groves in the Aegean», Albert Knechtel & Carol Drinkwater | Γαλλία, 50’

21:05 Q/A

21:20 Απονομή βραβείων 3ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ «Πέρα από τα Σύνορα»

21:45 Χορευτικό παιδιών Καστελλορίζου / Χορευτικό ενηλίκων Καστελλορίζου

22:00 Συναυλία, Ελένη Τσαλιγοπούλου, Boğaz Musique